Lidé se během pandemie cítili bezpečněji, když jim bylo umožněno nakupovat z domova. Sociální sítě se na tuto změnu rychle adaptovaly a umožnily tak několikanásobný vzrůst popularity social shoppingu. Facebook a Instagram Shop letos v květnu slavil dva roky od svého vzniku a jejich oblíbenost stále roste. Pozadu nezůstaly ani TikTok, Snapchat nebo Twitch. Jaké trendy v tomto nakupování můžeme v nejbližší době očekávat?
Co znamená termín social shopping? Jedná se všeobecně o online nebo e-commerce nakupování, které je zkombinované s technologiemi sociálních sítí a tak spojuje nakupování a komunitu. Obecně kromě nákupů na sociálních sítích může probíhat třeba i na webu, pokud bude podněcovat k nákupu uživatele, kteří se mezi sebou díky platformě znají nebo se poznat teprve mohou. A konečně existují i specializované social tržiště C2C (například Vinted, Aukro, Ebay nebo třeba Shopify), které uživatelům umožňují nakupovat věci přímo od přátel a synchronizovat svoje nabídky se svými sociálními sítěmi. Nejrychlejší vývoj sledujeme právě na sociálních sítích, přičemž každá z nich to uchopila jinak:
Facebook a Instagram shopping
Používat Facebook a Instagram se stalo pro komunikace značek téměř nezbytné, stejně tak jako využívání Facebook a Instagram Shopu. V květnu 2020 spustila Meta u těchto platforem podpůrnou možnost pro malé firmy – založit si vlastní e-shop přímo na dané sociální síti. Představení nástroje přišlo jako vylepšení možností již zavedeného produktového katalogu.
Ukázka Instagram shopping, zdroj: Instagram
Dle statistik Instagramu se 70% nákupních nadšenců podívá před nákupem nejdříve na Instagram, kde si produkt blíže prohlédne. Nákup usnadňuje lepší dohledatelnost produktů pomocí produktových tagů ve feedu i ve stories. Platforma navíc umožnila nahrát na ecommerce weby takzvaný Shoppable Instagram feed. Jedná se vlastně o zobrazení instagramových příspěvků i s produktovými tagy přímo na webu. Značky mohou shromažďovat informace z hashtagů do zdroje, a poté publikovat tento feed na domovské stránce svého webu nebo třeba na stránce konkrétní produktové kategorie. Tím se Instagramu povedlo dostat se mimo svou platformu a propojit se s tradičním světem webu.
Ukázka Shoppable Instagram feed na webu, zdroj: Smashballoon.com
Nákupní Shopy navíc dovolují využít externí AI sotware (např. Jumper.ai) a zlepšit tak zákaznickou zkušenost při komunikaci s chatbotem.
Nesmíme zapomenout ani na Facebook a Instagram live streamy. To bylo jedním ze způsobů, jak firmy překonaly omezení po roce 2020. Značky propagovaly produkty širší cílové skupině přes Facebook a Instagram Live broadcast nebo také pomocí live streamů na gamerské platformě Twitch. Mezi užší cílové skupiny pak volili Zoom nebo Microsoft Teams, které ale spíše suplují setkání naživo, než že by poskytovaly plně funkční marketingové možnosti. Live streamy na sociálních sítích nabízejí praktičtější funkce. Například Facebook Live lze kombinovat s reklamou na Marketplace, kdy lze využít stejný zdroj lidí, kteří sledují live stream, a zacílit na ně reklamu. I v live streamovém světě sledujeme různé trendy. Live shopping je například velice oblíbený v Asii, kde je vnímán podobně jako legendární teleshopping s Horstem Fuchsem ze začátku našeho tisíciletí. Lidé tam s oblibou sledují livestreamy se svými oblíbenými influencery a následně nakupují inzerované produkty online či přímo na daných social platformách. Kromě Instagramu, Facebooku nebo čínského WeChatu jsou mezi místními oblíbené i aplikace pouze na livestreamování, jako je například 17LIVE nebo BeLive. Kromě nakupování se tam můžete zůčastnit i talentové soutěže nebo koncertu. O aktuálních life streamech se dozvíte díky kalendáři, který vás bude na live streamy upozorňovat.
V českém prostředí je pak nositelkou aktuálních trendů platforma Twich, která se soustředí na herní live streamy. Umožňuje kromě product placementu nebo doporučení v rámci komentáře herního influencera také možnost umístění reklamy do rohu obrazovky, nebo také přímo skrze platformu třeba doprostřed herního přenosu. Reklama ale může vypadat i jako smajlík. Toho využila značka KFC, která na americkém trhu při turnaji vyzvala sledující, aby při každém vítěžství napsali do chatu “vítěž vítěz”, což se následně proměnilo ve speciální emotikon s hranolkami KFC.
Ukázka reklamy KFC na platformě Twich, zdroj: Mediaguru.cz
Chatboti a AR
AR (augmented reality) nástroje se také stále častěji objevují i v českém reklamním rybníčku. Snad nejjednodušším příkladem je v současnosti Instagram nebo Snapchat. Zde se nejčastěji vytvářejí AR filtry, které jsou vítaným zábavním doplňkem kampaní. Je to velice oblíbený a poměrně levný způsob, jak začít s reklamou v AR. Jen na Instagramu jsme v roce 2021 mohli zaregistrovat množství filtrů značek Pitol Penu, Listerine, Zewy, Heureka nebo třeba Amnesty International. Pro dlouhodobější kampaně a nákladnější komunikace pak značky vyvíjejí přímo vlastní aplikace, tak jako to udělala třeba značka Nike, která do své oficiální aplikace implementovala funkci Nike Fit, která změří velikost nohy uživatele a na základě toho doporučí odpovídající velikost boty. Gucci pak přišel s aplikací přímo pro zkoušku bot, kdy stačí namířit hledáček fotoaparátu na nohy, vybrat preferovaný styl a bota se digitálně zobrazí na noze uživatele. V českém prostředí využívá AR aplikaci na webu třeba značka L’Oréal, díky které si můžete vyzkoušet, jak vám bude vyhovovat určitý odstín rtěnky či jiných líčidel. Jejich Virtuální zdradlo je dostupné bez instalace aplikace do telefonu, stačí pouze v prohlížeči povolit využití foťáku.
Ukázka AR aplikace od Gucci, zdroj: Czech crunch
Také chatboti se během pandemie staly naprosto běžnými pomocníky firem. Platformy sociálních médií umožnily citlivější funkce chatu v reálném čase, výrazně se také zlepšila schopnost AI učení chatbotů. Chatboti se tak stali tolerovanou a vítanou možností, jak rychle získat informace, a umí dnes mnohem víc, než jen strojově odpovídat. Nicméně spotřebitelé stále upřednostňují podporu živé osoby než chatbota.
Snapchat
Snapchat je další platformou, která udělala zásadní kroky k rozšíření social commerce trendů mezi svých 229 milionů uživatelů po celém svět. Platforma se do větších změn pustila na začátku roku 2021 a vsadila na AR nakupování. Značky postupně začaly využívat AR filtry, aby zákazníkům umožnily virtuálně si vyzdobit svůj dům, vyzkoušet makeup nebo nový typ bot na své noze.
Spolu se značkou American Eagle vypustil do světa AR interaktivní filtr, který umožnil zákazníkům virtuálně vyzkoušet různé střihy a typy džínů a bojoval tak proti nastupujícímu trendu teplákových souprav, které lidi začali mít díky práci z domova v oblibě. To v podobných variantách pak opakoval i u produktů lifestyle eshopu Verishop nebo módní značky Poshmark. Spolupráci se Snapchatem rozjela také značka Ford, která ve 3D modelu ukázala vnitřek svého nového EcoSport mini SUV nebo Netflix, který uvedl na trh 3D objektiv, který virtuální cestou do obýváku Joyce (jedné z hlavních postav v seriálu Stranger Things) podpořil vydání druhé série pořadu Stranger Things.
V lednu tohoto roku pak představil speciální čočky, díky kterým mohou zákazníci jednoduše zjistit cenu a dostupnost produktů kosmetických značek Ulta Beauty and MAC Cosmetics.
Na českém trhu má Snapchat jen o něco méně uživatelů, než tradiční a poměrně velký Facebook. Možná přichází doba, kdy Snapchat budete muset přestat ignorovat, co myslíte?
Pinterest uvádí, že celkem 9 z 10 pinů využívají jeho uživatelé jako nákupní inspiraci. Nakupovat zde už můžete jednak přímo na Pinterestu, což je horká novinka, která je otevřena zatím jen v USA. Pro nás ostatní tak zbývá pracovat s možností nákupu klasicky skrze proklik Pinu na web, kde nákup dokončíme. Takzvané produktové Piny vypadají na první pohled stejně, jako klasické Piny bez označení, zdůrazňují ale informace o produktu, cenu a dostupnost. Piny je možné navázat kromě URL také na katalog produktů.
Pinterest zpřístupnil také Shopping list, tedy nákupní seznam, do kterého si uživatelé mohou ukládat svoje oblíbené produkty, které pak mohou hromadně koupit. Uživatelé také mohou vyhledávat skrze speciální produktové čočky – stačí namířit fotoaparát s čočkou na vysněný produkt ze svého okolí, vyfotit, a Pinterest vám nabídne dostupné podobné alternativy produktů. Samozřejmostí je placená podpora příspěvků, včetně collection ads a dynamického retargetingu. Tyto možnosti jsou u některých účtů dostupné i v České republice.
TikTok a Twich
TikTok je jednou z nejrychleji rostoucích sociálních platforem s více než 1 miliardou uživatelů po celém světě. Aby udržel rychle měnící se zájem svých uživatelů ve věku 13 – 24 let a 25 – 34 let, často přidává nové funkce a je tak zajímavý i pro inzerenty. V AR social shoppingu má podobné možnosti jako Instagram. Integrované AR aplikace pomáhají autorům s tvořením videí. TikTok také následoval Instagram v tom, že vytvořil svůj Shopping suite – nákupní rozhraní v rámci platformy.
Twitch vsadil na prodejní live streamy, podobně jako Instagram nebo Facebook. Na živé vysílání se platforma soustředí dlouhodobě, takže to nebylo zas takové překvapení. Ukázalo se, jak snadno lze využít živé vysílání k propagaci nových produktů a služeb, od obecných streamů zdůrazňujících důležitost odvětví až po streamy zaměřující se na výhody konkrétních produktů nebo streamy nabízející zákaznický servis stávajícím klientům. Twich je v českém prostředí nositelem aktuálních live streamových trendů. Umožňuje jednak klasičtější formy reklamy, jako product placement ve spolupráci s hermím influencerem, nebo bannerovou reklamu v rámci obrazovky. Fantazie marketérů ale občas dokáže překvapit, a tak jsme se již setkali i s reklamou ve formě smajlíků.